سنگ کوارتزیت و سنگ نما

سنگ کوارتزیت نوعی سنگ دگرگون و بسیار سخت است. این سنگ از دگرگونی ماسه‌سنگ در اثر فشار و گرمای بسیار بالای لایه‌های زمین به وجود آمده‌است.

چگونگی تشکیل

کوارتزیت یک سنگ دگرگونی سخت و بدون لایه است که در اثر عمل گرما و فشار بر ماسه سنگ ایجاد می شود. معمولاً سنگ سفید یا خاکستری است اما در رنگهای کم رنگ دیگر نیز وجود دارد. سطح آن دانه دار و خشن است. کوارتزیت خالص کاملاً از دی اکسید سیلیسیم تشکیل شده است ، اما معمولاً اکسید آهن و مواد معدنی کمیاب وجود دارد. کوارتزیت در رشته کوههای چین خورده در مرزهای صفحه همگرا در سراسر جهان وجود دارد.

سنگ کوارتزیت کجا پیدا می شوذ

کوارتزیت در مرزهای صفحه تکتونیکی همگرا تشکیل می شود. صفحات همگرا ماسه سنگ را دفن می کنند و فشار می آورند. با چین خوردن مرز کوهها بوجود می آیند. بنابراین کوارتزیت در رشته کوههای چین خورده در سراسر جهان یافت میشود.

کوارتزیت باقی مانده و قله ها و صخره ها را تشکیل می دهد. این صخره همچنین در کنار کوه ها به عنوان تخته سنگ ساخته شده است.

خواص سنگ کوارتزیت

دارای سختی بالایی  است که قابل مقایسه با کوارتز و به طور قابل توجهی سخت تر از ماسه سنگ است. مانند شیشه و ، ​​با شکستگی استخوان حلقوی شکسته می شود. بافت درشت آن باعث می شود که بتوانید به لبه ظریف برسید. با بزرگنمایی ، ساختار بلوری بهم پیوسته کوارتزیت آشکار می شود.

سنگ کوارتزیت

ترکیب کوارتزیت

کوارتزیت تقریباً به طور کامل از دی اکسید سیلیسیم ، SiO2 تشکیل شده است. اگر خلوص آن در حدود ۹۹٪ SiO2 باشد ، سنگ را ارتو کوارتزیت می نامند. در غیر این صورت ، کوارتزیت معمولاً حاوی اکسید آهن است و ممکن است حاوی مقادیر کمی از مواد معدنی روتیل ، زیرکون و مگنتیت باشد. کوارتزیت ممکن است دارای فسیل باشد.

کاربرد ها

سنگ بسیار زیبا و همچنین با دوام

مقاومت بالا

برای ساخت شن سیلیس ، فروسیلیسیم ، کاربید سیلیکون و سیلیکون

 

اشتراک گذاری

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *