سنگ نمای رومی چیست

سنگ رومی یکی از انواع نمای ساختمان است. این نوع نما که از دسته سنگ نما هایی محسوب می شود در سال های اخیر در ایران با استقبال بسیار بالایی مواجه شده است.

 مخاطبان سنگ نمای رومی

نمای رومی به عنوان یک نمای کلاسیک شناخته شده و در بسیاری از کشورهای دنیا به کار برده می شود. این نوع از نما برای افرادی که به سبک های کلاسیک علاقه مند هستند بسیار جالب و دلپذیر و مورد پسند است. نمای رومی به دلیل اینکه طراحی های خاصی دارد می تواند افراد مختلفی را به سمت خود جذب کند.

تاثیر در فرهنگ ایرانی

سوالی که مطرح است این است که آیا این نوع از نمای ساختمان یا فرهنگ ایرانیان سازگاری دارد یا خیر؟ بسیاری از منتقدان معماری با دلایلی بر این باورند که روی آوردن به این سبک از معماری و نمای ساختمان کار درستی نیست و نباید باعث ترویج آن شد. این افراد معتقد هستند که نمای رومی با فرهنگ و تمدن ایرانی سازگاری ندارد و با آن در تناقض آشکار قرار دارد.

در مقابل برخی دیگر از افراد معتقد هستند که نمای رومی نوعی نمای کلاسیک است که ارتباط خاصی با کشور روم باستان ندارد و در تمامی معماری های جهان گذشته وجود داشته است. این افراد معماری تخت جمشید و نوع سنگ های به کار رفته در آن را مصداق این باور می دانند.

اگر بخواهیم با دید واقع گرایانه تری به این موضوع بپردازیم، نمای رومی در حال حاضر وارد فرهنگ ساختمانی ایرانیان شده و نمی توان از آن چشم پوشی کرد. با توجه به اینکه سنگ تراورتن که عموما در نمای رومی مورد استفاده قرار می گیرد در ایران به وفور وجود دارد، باید از نمای رومی در جهت تقویت فرهنگ ایرانی استفاده شود. بهتر است طراحان نمای ساختمان با بومی تر کرده این نوع از نما مشکلات فرهنگی آن را برطرف نمایند.

بومی سازی سنگ نمای رومی

در صورتی که بومی سازی نمای رومی به خوبی انجام شود شاید در سال های آینده شاهد طرح های فوق العاده زیبای رومی باشیم که با فرهنگ ایرانی نیز سازگاری داشته و نظر تمام کارشناسان فرهنگی را به خود جلب می کند.

 کاربرد ها

نکات مثبت

مدرن بودن

القای حس ابهت

اجمال و زیبایی

مرفه بودن

قابلیت ترکیب با نور پردازی

بالا رفتن انتظارات زیبایی شناختی شهری

شبیه شدن ساختمان به اثار هنری

معایب

بروز تعارضات فرهنگی

 

اشتراک گذاری

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *