انواع سنگ مرمریت و کاربرد های آن

سنگ مرمریت (marble) از سنگ‌های دگرگونی است که سنگ آهک به وجود آمده‌است.از انواع ان میتوان به سنگ مرمر،امپرادور ،چینی و … اشاره کرد از جمله مرمریت های معروف ایران میتوان به مرمریت آباده، مرمریت خوی، مرمریت هرسین و مرمریت دهبید اشاره کرد.از دیگر سنگ نما های ساختمانی میتوان به سنگ تراورتن ، سنگ گرانیت و سنگ مرمر اشاره کرد

سنگ مرمر زیباترین نوع مرمریت

گاهی سنگ های مرمریت طی فرایند های خاص زمین شناسی و نحت فشار بالا و دمای زیاد سنگ های بی نظیری به نام مرمر که در کشور های اروپایی به اونیکس(onyx) مشهور است ار بوجود می اورند  بعضی از مرمرها به قدری زیبا هستند که گاهی قیمتشان از طلا نیز فراتر میرود.

سنگ مرمریتنمای بنای تاج محل از سنگ مرمر است، این سنگ در بناهای زیارتی و حرم‌های امامان نیز استفاده می‌شود. سنگ مرمر  از ویژگی‌های برجسته سنگ مرمر میتوان به عبور نور ، رنگ های کمیاب و درخشندگی فوق العاده ان اشاره کرد

انواع سنگ های مرمریت و معادن موجود

سنگ مرمریت به سه دسته ای اصلی تقسیم میشود:

سنگ‌های مرمریت چینی

سنگ‌های مرمریت کریستالی

سنگ‌های مرمریت ابری

در کشورمان معادن مرمریت زیادی یافت میشود که از بزرگترین ان ها میتوان به معادن  مرکزی(محلات) ، لرستان، یزد و کرمان  اشاره کرد  در کنار این استان ها  استان های خراسان، هرمزگان و فارس هم از تعدادی معادن زیادی برخوردارند.

رنگ های مرمریت و ترکیب ان با نمای داخل

 مرمریت کرم دهبید

مرمریت سفید

مرمریت مشکی

مرمریت قرمز

مرمریت قهوه ای

مرمریت سیلور

در مقاله های دیگر بیشتر به چگونگی ترکیب رنگ ان با وسایل و نمای داخلی اشاره کرده ایم.

مرمریت دارای رگه‌ها و فسیل‌هایی است که زیبایی خاصی به ان می‌بخشد.

مرمریت دارای زنجیره‌هایی به نام استیلولیت می‌باشد که مانند نوار قلب در بافت ان مشاهده می‌شود از این نوع سنگ که در ایران نیز موجود می باشد میتوان به مرمریت مشکی طلایی (گلدن بلک) اشاره کرد که در جاهای لوکس کاربرد زیادی دارد و در شهرهای محلات، اصفهان و یزد تولید و صادر میشود.

سنگ مرمریت مشکینحوه استخراج سنگ مرمریت

برای استخراج  از روش انفجار استفاده میکنند به این صورت که دینامیت را در جای مشخص منفجر کرده و تکه های بزرگ سنگ به نقاط مختلف پرتاب میشود و متخصصان با روشی به نام سیم بر و استفاده از چاله هایی عمیق در زمین ان ها را به قطعات ریز تر تبدیل میکنند و سپس ان را حمل میکنند .

سنگ تراورتن ، گرانیت و … نیز هر کدام به شیوه ای خاص استخراج میشوند

کاربرد های سنگ

در لابی هتل ها و بناهای لوکس

ساختمان ها و بناهای تاریخی

دکوراسیون داخلی

مجسمه سازی

روکش های میز

سنگ مرمریتویژگی های سنگ مرمریت

. رنگ و ظاهر

مقاومت در برابر سایش

توانایی انتقال نور برای سنگ مرمر مجسمه سازی

درخشندگیاز جایی که در سطوح بلورهای عمیق تر منعکس می کنند

مرمرهای برشی ، رنگی ، سنگ مرمر اونیکس و عتیقه گل سرخ عمدتا برای تزئینات داخلی استفاده میشود.

چگونگی تشکیل سنگ مرمریت

سنگ آهک دانه ای یا دولومیت (یعنی سنگ متشکل از کربنات کلسیم – منیزیم) که تحت تأثیر گرما ، فشار و محلول های آبی دوباره تبلور یافته است. از نظر تجاری ، این سنگ شامل کلیه سنگهای تزئینی غنی از کلسیم است که می توان آنها را صیقل داد ، و همچنین مارپانتین های خاص (عتیقه های گل).

این سنگ ها اغلب با سنگهای دگرگونی مانند میکا شیست ، فیلیت ، گنیس و گرانولیت در هم آمیخته می شود و بیشتر در لایه های قدیمی پوسته زمین وجود دارد که به طور عمیق در مناطق شدید تاشو و نفوذ آذرین دفن شده اند. تغییر از سنگهای آهکی غنی از فسیل به سنگ مرمر واقعی در چنین مناطق دگرگونی یک پدیده معمول است. گاهی اوقات ، مانند کارارا ، ایتالیا و برگن ، نروژ ، تبلور مجدد سنگ ساختارهای آلی را کاملاً از بین نبرده است.

سنگ مرمرهای کلسیتی که توسط دی اکسید کربن ، دی اکسید گوگرد و سایر گازهای موجود در آن در معرض رطوبت جوی قرار دارند ، سطح نسبتاً صافی را در طول هوا حفظ می کنند.

اشتراک گذاری

دیدگاه خود را بیان کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *